22 lutego, 2024
Kruchość paznokci u dzieci

Kruchość paznokci u dzieci

Występowanie kruchych, cienkich i miękkich paznokci jest stosunkowo częste u noworodków, a stany te zazwyczaj nie wymagają żadnego leczenia. Jednak w niektórych przypadkach może dojść do rozwoju stanów patologicznych. Istnieje wiele schorzeń związanych z dystrofią paznokci, w tym schorzenia wrodzone i nabyte. Oprócz nich, częstą przyczyną są choroby dziedziczne i autoimmunologiczne. Niektóre z tych zaburzeń mogą być powiązane z innymi chorobami skóry lub błon śluzowych.

Zespół Raynauda

Kruchość paznokci u dzieci z zespołem Rayauda jest częstym zaburzeniem występującym u małych dzieci, dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Zaburzenie to charakteryzuje się nieregularnymi kapilarnymi naczyniami krwionośnymi, co prowadzi do powstawania obszarów łożyska paznokcia pozbawionych naczyń krwionośnych. Kruchość paznokci u dzieci z zespołem Raynauda może być także spowodowana innymi schorzeniami towarzyszącymi, takimi jak jaskra.

Przyczyna tego zaburzenia jest niejasna, ale niektóre badania wskazują, że jest ono związane ze skurczem naczyń krwionośnych, który prowadzi do silnego zwężenia naczyń obwodowych. Niektóre zabiegi medyczne, takie jak sympatektomia pachowa, mogą złagodzić ten stan. Inne metody leczenia obejmują noszenie rękawiczek i skarpetek, a także stosowanie leków rozszerzających naczynia obwodowe.

W jednym z badań u pacjenta z NPS stwierdzono niezrównoważoną translokację i monosomię 9q32-qter. Pacjent ten miał dysplastyczne paznokcie i prawidłowe rzepki oraz homozygotyczną delecję COL5A1 (120215). Autorzy zasugerowali, że przyczyną tego zaburzenia może być mutacja w tym genie – ta informacja została podana przez redaktora serwisu klinika-lodz.pl. W powiązanym badaniu u 8-letniego palestyńskiego chłopca arabskiego rozpoznano zespół nerczycowy. Innym pacjentem była 13-letnia dziewczynka, u której występowały nawracające zakażenia dróg moczowych i białkomocz.

Niedoczynność tarczycy

Związek między niedoczynnością tarczycy a łamliwością paznokci u dzieci jest znany od dawna. Jednak dokładna przyczyna tego stanu jest nadal w dużej mierze nieznana. Objawy niedoczynności tarczycy są dość zróżnicowane i mogą obejmować wiele typowych symptomów. Oto niektóre z najczęściej występujących. Poniżej wymieniono niektóre objawy niedoczynności tarczycy u dzieci.

Oprócz ogólnego kształtu paznokcia, niedoczynność tarczycy wpływa na ogólne funkcjonowanie organizmu dziecka, w tym na włosy i skórę. Gdy tarczyca jest nieaktywna, organizm spowalnia i traci zdolność do wytwarzania niezbędnych hormonów, co powoduje, że ciało staje się bardzo suche i ospałe. Dziecko z niedoczynnością tarczycy może mieć łamliwe lub płaskie paznokcie przypominające łyżkę, które mają tendencję do łamania się lub rozdwajania.

Dysplazja ektodermalna

Dysplazje ektodermalne to grupa rzadkich zaburzeń genetycznych, które dotyczą struktur ektodermy. Dotknięte nimi części ciała mogą być włosami, paznokciami lub gruczołami potowymi. Każda z tych chorób jest unikalna, ale ich cechy charakterystyczne są podobne. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi na tę chorobę, zgłoś się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładnych badań.

Różne dysplazje ektodermalne mogą powodować, że paznokcie stają się słabe, kruche i łamliwe. Najczęstszą z nich jest hipohidrotyczna dysplazja ektodermalna. Może ona pozostać niewykryta przez wiele lat, aż do momentu, gdy dziecko staje się bardzo gorące lub nie poci się normalnie. Nieprawidłowości fizyczne w każdym typie dysplazji mogą być różne, a niektóre z nich są całkowicie nieobecne. Oprócz paznokci zaburzenie to może prowadzić do nieprawidłowego rozwoju zębów, kończyn i kości szczęki.

Różne gruczoły w nosie, krtani i płucach nawilżają wyściółkę jamy nosowej i płuc. Dlatego u dzieci z dysplazją ektodermalną mogą występować problemy z tymi strukturami, a schorzenia leżące u ich podłoża mogą powodować podatność na infekcje dróg oddechowych. Poniżej wymieniono objawy i sposoby leczenia dysplazji ektodermalnej.

Onychomikoza

Rozpoznanie grzybicy paznokci można postawić na podstawie wywiadu, badania fizykalnego i badań diagnostycznych. W miarę postępu choroby może dojść do nasilenia objawów, co może powodować zakłopotanie społeczne lub obniżenie jakości życia. Podejrzenie kliniczne może być zwiększone przez czynniki predysponujące, w tym obecność białych, podłużnych smug na płytce paznokciowej. Do innych niespecyficznych objawów należą: onycholiza, grzybica skóry i hiperkeratoza podpaznokciowa.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego u niektórych pacjentów paznokcie stają się bardzo kruche, ale należy pamiętać, że objawy te mogą być spowodowane innymi problemami, które wpływają na wzrost paznokci. Na przykład u niektórych dzieci paznokieć może ulec skróceniu z powodu urazu lub choroby paznokci. Inne dzieci mogą mieć zdeformowane paznokcie w wyniku przewlekłej grzybicy paznokci lub urazu paznokcia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *