13 kwietnia, 2024
Domowe sposoby na łuszczycę paznokci

Domowe sposoby na łuszczycę paznokci

Poniższy artykuł przedstawia niektóre z najlepszych sposobów radzenia sobie z problemem łuszczycy paznokci. Omówiono w nim sterydy stosowane miejscowo, dietę i naturalne środki zaradcze. Wszystkie one są realnymi opcjami leczenia łuszczycy paznokci. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! Mamy nadzieję, że znajdziesz tu informacje, których potrzebujesz – informacja ta pochodzi z serwisu spawam.pl. Do tego czasu pamiętaj, aby pozostać zdrowym! A jeśli Twój stan się pogorszy, czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki dotyczące leczenia łuszczycy paznokci.

Opcje leczenia

Opcje leczenia łuszczycy paznokci różnią się w zależności od osoby i mogą zmieniać życie lub je osłabiać. W leczeniu łuszczycy skóry i paznokci dermatolodzy często przepisują terapie ogólnoustrojowe. Leki te są podawane w formie tabletek lub zastrzyków. Mogą się one składać z czynnika biologicznego, antymetabolitu, retinoidu lub leku immunosupresyjnego.

Stosowanie celowanych terapii biologicznych (TBT) stało się popularną metodą leczenia pacjentów z ciężką łuszczycą paznokci. Ten rodzaj leczenia stosuje się u pacjentów, u których występują ciężkie objawy stawowe i skórne lub u których podstawowe środki przeciwłuszczycowe okazały się nieskuteczne. Niektórzy pacjenci uważają tę metodę leczenia za niezwykle skuteczną. Wiąże się ona jednak z wieloma potencjalnymi działaniami niepożądanymi i powinna być rozważana tylko po dokładnym rozważeniu.

Skuteczność miejscowego, śródskórnego i ogólnoustrojowego leczenia łuszczycy paznokci jest niejasna, dlatego przed podjęciem decyzji o leczeniu należy zasięgnąć porady dermatologa. Aby uzyskać optymalne wyniki, pacjenci muszą przestrzegać schematu leczenia przez okres od kilku miesięcy do roku. Niektóre metody leczenia niefarmakologicznego obejmują fototerapię, laseroterapię i terapię fotodynamiczną. Mimo tych obiecujących wyników wielu pacjentów ma trudności z przestrzeganiem zalecanego schematu leczenia.

Pomimo dużej częstości występowania i powszechnego wpływu, leczenie łuszczycy paznokci jest nadal dalekie od doskonałości. Chociaż niektóre metody leczenia są skuteczniejsze od innych, w wielu badaniach nie udało się ustalić, które z nich są skuteczniejsze dla pacjentów. Stosowanie czułych wskaźników wyników, takich jak wskaźnik nasilenia łuszczycy paznokci (NAPPA), jest jedynym pewnym sposobem zapewnienia jakości opieki nad osobami cierpiącymi na łuszczycę.

Poza leczeniem objawów, łuszczyca paznokci jest nieprzyjemnym schorzeniem, które może wpływać na społeczną i fizyczną jakość życia. Może nawet wpływać na zdolność do wiązania sznurowadeł lub zapinania guzików koszuli. Co więcej, pacjenci z łuszczycą paznokci są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na ŁZS z powodu tego schorzenia. Jeśli leczenie okaże się nieskuteczne, może dojść do nawrotu choroby.

Dieta

Jeśli cierpisz z powodu bolesnych objawów łuszczycy paznokci, ważne jest, aby zrozumieć przyczynę tego stanu. Tkanka skórna łożyska paznokcia, zwana korzeniem paznokcia, może z czasem ulegać zmianom, które prowadzą do łuszczycy paznokci. Istnieje wiele przyczyn łuszczycy paznokci, w tym czynniki genetyczne i środowiskowe. Korzystne może być stosowanie diety bogatej w różnorodne owoce i warzywa.

Prostym sposobem leczenia może być dodanie kurkumy do diety. Kurkuma zawiera substancję chemiczną zwaną kurkuminą, która ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Kurkumę można również przyjmować w postaci tabletek. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu. Pomocne może być także regularne nawilżanie dłoni żelem z aloesu lub świeżym sokiem. Chociaż stosowanie kurkumy na paznokcie może wydawać się dobrym pomysłem, może nie być szybkim rozwiązaniem.

Oprócz diety bogatej w niezbędne składniki odżywcze, cynk pomaga również w zwalczaniu stanów zapalnych i bólu w łuszczycy. Cynk może być przyjmowany wewnętrznie lub stosowany zewnętrznie i jest doskonały dla skóry i paznokci. Unikaj pokarmów o wysokiej zawartości cukru rafinowanego i żywności przetworzonej, ponieważ są one częstą przyczyną łuszczycy. Ponadto, staraj się ograniczyć spożycie alkoholu i kofeiny. Wreszcie, unikaj ostrych produktów do pielęgnacji skóry, które zawierają alkohol i inne składniki. Jeśli nie jesteś pewien, których pokarmów należy unikać, poddaj się badaniom na obecność alergii na te pokarmy i ogranicz ich spożywanie.

Jeśli masz łuszczycę, ważne jest, abyś podjął kroki zapobiegające jej rozwojowi. Jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka rozwoju łuszczycy paznokci jest zaprzestanie rozdwajania paznokci. Tworzy to przestrzeń dla bakterii i grzybów, a jeśli uda Ci się temu zapobiec, prawdopodobieństwo rozwoju infekcji będzie znacznie mniejsze. Należy również unikać urazów paznokci. Można temu zapobiec, trzymając paznokcie krótko, nie wycinając skórek i unikając skrobania osadu pod paznokciami.

Oprócz ograniczania ilości światła słonecznego, które dostaje się na paznokcie, powinieneś podjąć kroki mające na celu utrzymanie ich w czystości. Możesz spróbować obcinać paznokcie aż do łożyska i spiłowywać je, moczyć je w mydle antybakteryjnym i unikać ostrych przedmiotów. Unikaj dłubania w paznokciach, ponieważ może to powodować infekcje. W ostateczności można rozważyć noszenie większych butów, aby zmniejszyć nasilenie objawów.

Stosowanie miejscowych steroidów w leczeniu łuszczycy paznokci

W leczeniu łuszczycy paznokci stosuje się wiele miejscowych steroidów. Miejscowe leczenie steroidami jest często stosowane w połączeniu z kwasem salicylowym i kalcypotriolem. Steroidy te są zwykle stosowane pod opatrunkami okluzyjnymi i same w sobie są mało skuteczne. Najskuteczniejsze są steroidy stosowane w połączeniu z innymi lekami miejscowymi.

Wybór steroidów miejscowych zależy od czynników związanych z pacjentem, obrazu klinicznego i stopnia zaawansowania choroby. Leczenie miejscowe jest na ogół korzystne dla większości pacjentów z chorobą o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Jeśli choroba ma znaczący wpływ na jakość życia pacjenta, zwykle zaleca się leczenie ogólnoustrojowe. U pacjentów z ciężką postacią choroby lub współistniejącym ŁZS w wywiadzie zaleca się stosowanie leków ogólnoustrojowych.

Badania kliniczne powinny mieć czułe mierniki wyników w leczeniu łuszczycy paznokci. Pierwszorzędową miarą wyników jest przebarwienie olejowo-kropelkowe. Inne cechy łożyska paznokcia nie uległy poprawie. W trzecim badaniu zastosowano dwuskładnikową maść zawierającą kalcypotriol i dipropionian betametazonu i stwierdzono, że wynik NAPSI wzrósł o 72% w porównaniu z 5,8 na początku badania.

W kilku wytycznych zaleca się leczenie miejscowe w przypadku łuszczycy o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Podejście to nie ma charakteru nakazowego, ale ma służyć jako wskazówka przy podejmowaniu decyzji w poszczególnych przypadkach. Wytyczne określają dwie klasy leczenia: te, które leczą łuszczycę łagodną do umiarkowanej oraz te, które dotyczą ciężkiej postaci choroby. W przypadku łuszczycy łagodnej i umiarkowanej zdecydowanie zaleca się stosowanie steroidów miejscowych. Co więcej, w badaniach klinicznych kortykosteroidy stosowane miejscowo mają dobrą lub bardzo dobrą skuteczność. Opublikowano ponad 100 badań, a tylko 20 spełniło kryteria.

Oprócz kortykosteroidów lekarze mogą stosować analogi witaminy D lub inhibitory kalcyneuryny w celu kontrolowania stanu zapalnego w chorobie. Leki te mają minimalne działania niepożądane i powinny być stosowane w połączeniu z terapią opartą na witaminie D, jeśli leczenie steroidami zawiodło. Często leki te są przepisywane na cztery tygodnie, ale powinny być stosowane tylko w ograniczonym zakresie.

Wiele badań sugeruje, że połączenie miejscowo stosowanych steroidów z innym leczeniem jest bardziej skuteczne w leczeniu łuszczycy paznokci. Lepszą skuteczność wykazują kortykosteroidy stosowane z analogiem witaminy D. W leczeniu łuszczycy paznokci przydatne są także miejscowe steroidy stosowane z substancją keratolityczną, tazarotenem.

Naturalne metody leczenia

Jeśli masz łuszczycę na paznokciach, nie jesteś sam. Coraz więcej osób odkrywa wartość naturalnych metod leczenia łuszczycy paznokci. Poniższe naturalne metody leczenia mogą zmniejszyć Twój ból i pozwolić Ci na prowadzenie codziennego życia bez przeszkód. Dbanie o krótkie paznokcie jest również jednym ze sposobów zapobiegania podnoszeniu się paznokci i tworzeniu się pod nimi narośli. Aby uniknąć powstawania wiszących paznokci, należy je jak najszybciej obcinać.

Zabiegi miejscowe mogą pomóc w opanowaniu niektórych objawów łuszczycy paznokci. Zabiegi te docierają do płytki paznokcia pod skórkami. Doustne leki przeciwgrzybicze są skutecznymi metodami leczenia łuszczycy paznokci. Zastrzyki z kortykosteroidów do łożyska paznokcia mogą uzupełniać leczenie miejscowe. W przypadku wbitych paznokci można również zastosować chirurgiczne usunięcie lub leczenie stężonym mocznikiem.

Indigo naturalis to stara roślina stosowana w medycynie chińskiej od wieków do produkcji barwnika indygo. Uważa się, że wyciąg z jej olejku leczy łuszczycę paznokci. Badania wykazały, że stosowanie tego olejku na paznokcie dotknięte łuszczycą codziennie przez 24 tygodnie spowodowało znaczną poprawę. Możesz również stosować go miejscowo, jeśli zauważysz zaostrzenie. Alternatywnie możesz stosować żel aloesowy, który zawiera właściwości przeciwgrzybicze, które mogą pomóc w leczeniu suchej i popękanej skóry.

Aby uniknąć dalszych uszkodzeń paznokci, utrzymuj dłonie w czystości. Opiłuj paznokcie aż do łożyska i wymocz je w wodzie z mydłem antybakteryjnym. Unikaj dłubania w paznokciach, ponieważ może to spowodować infekcje i zaostrzenie łuszczycy. Wreszcie, unikaj obgryzania paznokci, ponieważ może to prowadzić do ich łamania i infekcji. Jeśli uważasz, że Twoja choroba może być związana z obgryzaniem paznokci, natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Innym sposobem zapobiegania wpływowi łuszczycy na paznokcie jest zaprzestanie używania paznokci dotkniętych łuszczycą. Zabiegi te są bezpieczne i naturalne i mogą pomóc Ci wyleczyć łuszczycę w ciągu kilku miesięcy. Jeśli pojawią się objawy łuszczycy, ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy lekarskiej. Może ona dotyczyć zarówno palców u stóp, jak i paznokci.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *