17 czerwca, 2024
Czy używanie lampy do paznokci jest zdrowe?

Czy używanie lampy do paznokci jest zdrowe?

Jeśli rozważasz zakup lampy do paznokci, zapewne zastanawiasz się nad jej zdrowotnymi właściwościami. W końcu lampy do paznokci wystawiają Twoje dłonie na działanie promieni UV. A te same promienie UV, które mogą powodować nieczerniakowe nowotwory skóry, są obecne również w lampach do paznokci. Ale czy wiesz, że lampy LED do paznokci emitują znacznie mniej promieni UV niż światło słoneczne? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom tych lamp – cytat ten jest efektem dociekań zespołu serwisu .

Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z beautymagazine.com.pl

Lampy UV do paznokci powodują nieczerniakowe nowotwory skóry

Nie wiadomo, czy lampy UV do paznokci powodują nieczerniakowe nowotwory skóry. Istnieją sprzeczne doniesienia i badania. Niedawny przegląd literatury sugeruje, że ekspozycja na promieniowanie UV emitowane przez lampy do paznokci jest minimalna w porównaniu z naturalnym światłem słonecznym. Jednak badanie Schoon i in. wskazuje na znaczenie czasu i długości ekspozycji w celu uniknięcia potencjalnego nowotworu. Ponadto badanie przeprowadzone przez Diffey wykazało, że ryzyko rozwoju nieczerniakowych nowotworów skóry w wyniku stosowania lamp UV do paznokci jest znikome.

Pomimo tych ograniczonych dowodów dermatolodzy powinni być czujni i informować swoich pacjentów o potencjalnym ryzyku związanym z lampami UV do paznokci. Powinni również zalecać noszenie rękawiczek do manicure i kremu z filtrem przeciwsłonecznym, aby chronić dłonie przed potencjalnymi uszkodzeniami. Ponadto pacjenci powinni sami dowiedzieć się o swoim osobistym ryzyku, rozmawiając z dermatologiem. Ekspozycja na promieniowanie UVA w solariach może również zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów skóry. Dermatolodzy powinni być także informowani o zagrożeniach związanych z lampami UV do paznokci dla pacjentów, którzy regularnie z nich korzystają. Lampy UV do paznokci

są jak solarium dla Twoich rąk Lampy UV do paznokci

emitują promieniowanie UV, podobnie jak solarium dla Twojego ciała. Istnieją jednak różnice między tymi urządzeniami a łóżkami opalającymi. Lampy UV do paznokci wytwarzają około 454 W mocy, natomiast łóżka opalające emitują około 1200 W. Lampy do paznokci mają niższy procent ekspozycji, ponieważ naświetlają tylko około 2% powierzchni ciała. Mimo to promieniowanie na metr kwadratowy jest podobne w obu urządzeniach.

Niewiele jest dowodów wskazujących na to, że lampy UV do paznokci powodują raka. Nie ma też rozstrzygających badań, które wiązałyby lampy UV do paznokci z rakiem skóry. W jednym z raportów opublikowanych w 2009 roku stwierdzono, że lampy UV do paznokci mogą powodować nieczerniakowego raka skóry u dwóch kobiet, które często odwiedzały salon kosmetyczny. Pierwszy przypadek dotyczył 55-letniej kobiety, która miała wizyty w salonie stylizacji paznokci dwa razy w miesiącu. Drugi przypadek dotyczył 48-letniej kobiety, która w ciągu roku odbyła osiem wizyt w salonie pielęgnacji paznokci z wykorzystaniem lamp UV. Autorzy badania przypisali to wysokie narażenie na lampy UV do paznokci.

Lampy UV do paznokci mogą powodować przedwczesne starzenie się skóry

Lampy UV do paznokci nie są jedynym potencjalnym źródłem uszkodzeń skóry. Chociaż promieniowanie UV emitowane przez manicure żelowy jest stosunkowo bezpieczne, powtarzające się naświetlanie może prowadzić do przedwczesnego starzenia się dłoni i palców. To skupione promieniowanie UV może powodować drobne zmarszczki, plamy starcze i raka skóry, dlatego należy go unikać za wszelką cenę. FDA ostrzega przed wystawianiem rąk i ciała na działanie promieniowania UV. Chociaż ryzyko jest niewielkie, częste korzystanie z żelowych lamp UV do manicure może przyczyniać się do starzenia się dłoni.

Badania dotyczyły raka skóry wywołanego przez lampy UV do paznokci. Ryzyko różni się w zależności od rodzaju lampy, częstotliwości wymiany żarówek i ilości światła. Ekspozycja na promieniowanie UVR jest wyższa niż na promieniowanie UVA. Dlatego im dłużej lampy UV do paznokci są używane, tym większe jest ryzyko uszkodzenia skóry. W kilku badaniach stwierdzono, że paznokcie narażone na działanie promieni UV mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka skóry. Lampy do paznokci

LED emitują mniej promieni UV niż światło słoneczne Lampy do paznokci

LED są świetną alternatywą dla światła słonecznego ze względu na niską emisję UV. Chociaż wszystkie lampy emitują pewne promieniowanie UV, lampy LED do paznokci są uważane za bezpieczne, ponieważ emitują mniej niż 1% tego szkodliwego światła. Niezależne badanie przeprowadzone w 2013 roku wykazało, że lampy UV do paznokci mają znacznie zmniejszoną emisję UV w porównaniu z naturalnym światłem słonecznym. Naukowcy doszli do wniosku, że emisja UV-B przez lampy LED do paznokci jest poniżej bezpiecznego poziomu i że te lampy redukujące promieniowanie UV stanowią bezpieczniejszą alternatywę dla lamp słonecznych i łóżek opalających.

Lampy LED do paznokci mają większą moc w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami do lamp do paznokci. Diody LED zużywają mniej energii niż tradycyjne lampy UV, co oznacza, że zaoszczędzisz pieniądze na rachunkach za prąd. Lampy LED są również lekkie i przenośne, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w podróży. Są one również bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Lampy LED do paznokci są również bardziej przystępne cenowo niż ich tradycyjne odpowiedniki, w których stosuje się żarówki CFL.

Lampy LED do paznokci są zbudowane tak samo jak inne urządzenia kosmetyczne i medyczne

Podobnie jak inne urządzenia kosmetyczne i medyczne, lampy LED do paznokci mają akumulator i wyświetlacz umieszczony z przodu lub z tyłu urządzenia. Wyświetlacz pokazuje pozostały poziom naładowania akumulatora w procentach, a do jego aktywacji służy przycisk. Dla wygody i komfortu do lampy LED dołączona jest także płytka na palce. Lampy LED do paznokci są przystosowane do pracy zarówno na dłoniach, jak i na stopach. W podstawie urządzenia znajduje się złącze micro USB.

W przeciwieństwie do innych narzędzi do utwardzania paznokci, lampy LED emitują promienie UV i po użyciu muszą być czyszczone. Chociaż zwykłe rękawiczki bez palców mogą w pewnym stopniu chronić skórę, nie są one kompletnym rozwiązaniem. Ogólnie rzecz biorąc, lampy LED do paznokci utwardzają lakier w ciągu 45 sekund, w porównaniu do ośmiu do dziewięciu minut w przypadku lamp UV. Dla bezpieczeństwa należy nosić parę rękawiczek i używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym. W zależności od modelu, instrukcja obsługi może się różnić. Jeśli nie ma wyłącznika czasowego, można ustawić wyłącznik czasowy w smartfonie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *