14 maja, 2024
zagrożenia na drodze do perfekcyjnej cery

Największe zagrożenia dla twojej skóry. Jak właściwie ją pielęgnować?

Kanony urody ulegają zmianom, ale niedoskonałości skóry nie mieszczą się w zdecydowanej większości spośród nich. Szczególnie w sytuacji, gdy doskonały wizerunek psują pozornie drobne, acz ewidentnie widoczne defekty. Sprawdź, jak im zapobiegać i pielęgnować cerę na co dzień!

Na predyspozycje genetyczne oraz niektóre dolegliwości chorobowe nie masz najmniejszego wpływu – skoncentruj się na tym, co rzeczywiście zależy od ciebie. W pierwszej kolejności należałoby wskazać na styl życia, sposób dbania o stan skóry oraz działania profilaktyczne. Zasada „lepiej zapobiegać, niż leczyć” sprawdza się również w dermatologii. Jeśli narażasz swoją cerę na czynniki ryzyka, a potem nie robisz nic, by ją wzmocnić i odbudować, sama sobie szkodzisz. Kosmetyki wysokiej jakości są wystarczająco skuteczne na wiele problemów ze skórą. Równie duże znaczenie mają sposób odżywiania oraz zdrowe nawyki w innych obszarach codziennego życia.

Niniejszy artykuł powstał dzięki wsparciu serwisu beautynutrition.pl

Czerpiesz energię ze słońca? Uważaj, by nie zniszczyć tym swojej skóry!

Promienie słoneczne wywierają ogromny, w dużej mierze pozytywny wpływ na organizm człowieka. Pod ich wpływem ciało m.in. uwalnia endorfiny (nazywane hormonami szczęścia) oraz wytwarza witaminę D3 – biosynteza w skórze może zaspokoić nawet 100% zapotrzebowania na nią. Nic dziwnego, że niektórzy są wręcz uzależnieni od opalania się. Niestety, ma to swoje skutki uboczne. Nadmierna ekspozycja na słoneczne promieniowanie UV, zwłaszcza przy niedostatecznej ochronie, może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Wg specjalistów 4 na 5 objawów starzenia się cery to skutki działania słońca.

Bolesne oparzenia, wysuszanie i rogowacenie skóry czy obniżenie poziomu kolagenu to łagodniejsze spośród możliwych konsekwencji. Długie wystawianie się na słoneczne zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka – chorobę nowotworową skóry. Nie oznacza to, że dla ochrony zdrowia trzeba ograniczyć wychodzenie z domu. Aby zabezpieczyć się przed negatywnym działaniem słońca, należy:

  • stosować kremy z filtrem SPF odpowiednim do fototypu cery;
  • powtarzać aplikację kremu, minimum co 2 godziny (przy wchodzeniu do wody częściej);
  • nie opalać się w godzinach 11:00–15:00, kiedy stężenie promieni UV jest najwyższe;
  • smarować skórę preparatami z antyoksydantami i środkami wzmacniającymi jej barierę hydrolipidową.

Nadgorliwość w dążeniu do idealnej cery bywa gorsza od bierności

Kiedy na skórze wychodzą się pryszcze, naturalnie pojawia się chęć natychmiastowego pozbycia się intruza. Tymczasem możesz osiągnąć efekty odwrotne od zamierzonych. Wyciskanie krost palcami od razu po tym, jak zaczną się rozwijać na cerze, często prowadzi do niepotrzebnych komplikacji. Uciążliwy , policzkach czy żuchwie najlepiej usunąć w gabinecie kosmetycznym. Unikniesz w ten sposób nadmiernych uszkodzeń naskórka oraz nadkażeń bakteryjnych, które mogą prowadzić do poważnych stanów zapalnych. Kiedy wyciskasz pryszcze w nieodpowiedni sposób, bez zachowania należytej higieny, możesz zafundować sobie czyraka – a to zmiana jeszcze poważniejsza i trudniejsza do usunięcia. Nie obejdzie się bez wizyty u dermatologa oraz specjalistycznych zabiegów. Trądzik może być skutkiem nieprawidłowej diety, stosowania używek i niedostatków w oczyszczaniu skóry, ale też zmian hormonalnych. Krosty da się skutecznie zamaskować odpowiednimi kosmetykami do makijażu. W sklepach dostępne są też punktowe preparaty, które poprawiają stan i wygląd cery już kilka godzin po pierwszej aplikacji. Dlatego nagłe wyskoczenie pryszcza przed ważnym wyjściem nie powinno być powodem do paniki i pochopnych działań.



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *