13 kwietnia, 2024
Jak zapobiegać łuszczycy paznokci

Jak zapobiegać łuszczycy paznokci

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko infekcji, powinieneś unikać dłubania i obgryzania paznokci. Obgryzanie paznokci pogorszy stan skóry i może nawet spowodować infekcję. Aby zerwać z tym złym nawykiem, możesz użyć piłeczki antystresowej lub lakieru do paznokci o gorzkim smaku. Regularnie nawilżaj dłonie, aby zatrzymać w nich wilgoć. Zamiast kremów w buteleczkach możesz wybrać kremy nawilżające w tubkach.

Olejek z witaminą E

Jeśli chcesz zapobiegać łuszczycy paznokci, rozważ dodanie olejku z witaminą E do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, która jest doskonałym środkiem nawilżającym i przeciwutleniaczem. Mary Lennon, założycielka firmy Cote, oraz najlepsze manikiurzystki zalecają stosowanie olejku z witaminą E na paznokcie swoich klientek. Ale jak go używać?

Oprócz zapobiegania łuszczycy paznokci, witamina E może pomóc w zapobieganiu oparzeniom słonecznym. Produkty z witaminą E stosowane miejscowo mogą również pomóc w łagodzeniu suchości skóry i zapobieganiu jej. Ponadto olej z witaminą E może zapobiegać zespołowi żółtych paznokci – chorobie skóry, w której paznokcie łuszczą się i kurczą. Olej z witaminą E zapobiega także wysuszaniu i pękaniu łożyska paznokcia, dzięki czemu nie musisz zmagać się z bólem i dyskomfortem związanym z żółtymi paznokciami.

Aby stosować olej z witaminy E jako preparat do stosowania miejscowego, należy rozcieńczyć go z olejem nośnikowym. Dzięki temu pozostanie on na skórze, w przeciwieństwie do olejków eterycznych, które łatwo wyparowują – informacja ta pochodzi bezpośrednio od autora portalu studiourodyprestiz.pl. Ponadto nie należy stosować olejku z witaminą E na noc, jeśli masz wrażliwą skórę. Nadmiar olejku należy zmyć 15 minut po jego zastosowaniu. Nie powinnaś go stosować, jeśli masz wrażliwą skórę lub jeśli masz skórę suchą.

Nie ma udowodnionego związku między olejem z witaminą E a wrażliwością na gluten. Naukowcy zalecają jednak przyjmowanie 15 mg witaminy E dziennie przez osoby dorosłe. Suplementy z tą witaminą mogą być stosowane w przypadku łuszczycy paznokci, jeśli masz skłonności do tego schorzenia. Jednak nadal nie ma wystarczających dowodów na poparcie jej stosowania w przypadku łuszczycy paznokci. Jeśli chcesz stosować tę terapię, powinieneś skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.

Zastrzyki z kortykosteroidów

Powszechne leczenie łuszczycy paznokci polega na wstrzykiwaniu kortykosteroidów pod powierzchnię paznokcia. Zastrzyki te są podawane w odstępach od dwóch do dziewięciu miesięcy. Wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu blokady nerwów. Pacjenci proszeni są o regularne zgłaszanie się na zabiegi. Jeśli zastrzyki z kortykosteroidów nie pomagają, dermatolodzy mogą przepisać silniejsze leczenie w gabinecie dermatologicznym.

Sterydem z wyboru do wstrzyknięć jest acetonid triamcynolonu. W badaniu z udziałem pacjentów z umiarkowaną lub ciężką łuszczycą paznokci lek ten znacznie poprawił objawy do 16. tygodnia i pozostał skuteczny przez cały rok. W badaniu tym nie zaślepienie wyników leczenia nie było możliwe. Oznacza to, że wyniki mogą nie odnosić się do wszystkich pacjentów. Dane te są jednak przekonujące.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym wśród pacjentów z łuszczycą w Pakistanie oceniano korzyści i działania niepożądane śródskórnych wstrzyknięć steroidów. Badanie przeprowadzono na Oddziale Dermatologii w Szpitalu Wojskowym w Rawalpindi. Pacjentów oceniano pod kątem nasilenia łuszczycy paznokci i łuszczycowej choroby stawów. Każda z cyfr była oceniana w skali od 0 do 3 w zależności od stopnia nasilenia. Po dwóch miesiącach od pierwszego zastrzyku pacjenci zostali poddani ponownej ocenie, aby ustalić, czy objawy nadal występują.

Ogólnie rzecz biorąc, łuszczyca paznokci nie ma standardowego leczenia. Wybór terapii zależy od wieku pacjenta, nasilenia i objawów, a także od choroby podstawowej, przyjmowanych leków i współistniejących schorzeń. Ponadto ważne jest, aby zrozumieć rokowanie w tej chorobie i wiedzieć, że leczenie jest powolne, ale sama choroba jest zazwyczaj uleczalna.

Stosowanie żelu

W prospektywnym badaniu oceniano skuteczność stosowania żelu w leczeniu łuszczycy paznokci. Do badania włączono 25 pacjentów z negatywnym wynikiem mikologicznym i różnymi nieprawidłowościami powierzchni płytki paznokciowej. Paznokcie żelowe nakładano przy użyciu zestawu do paznokci żelowych firmy Ranara, zwracając szczególną uwagę na to, aby nie uszkodzić skórek. Pacjentom wykonano standardowe zdjęcia przed leczeniem i po leczeniu, a także zarejestrowano globalną ocenę poprawy.

Leczenie łuszczycy paznokci obejmuje miejscowe stosowanie kremów zawierających witaminę A, witaminę D i kalcypotriol. Kremy te nie mogą dotrzeć do macierzy paznokcia, ponieważ naskórek tworzy grubą barierę. W miarę kontynuowania leczenia, skórki w końcu ulegną ścieńczeniu. Jeśli leczenie nie przynosi ulgi, można przepisać leki przeciwgrzybicze. Leki przeciwgrzybicze są często przepisywane, jeśli paznokcie zostały zaatakowane przez infekcję grzybiczą.

Jeśli łuszczyca nie jest leczona, może doprowadzić do powstania grubych i bolesnych paznokci. Paznokieć może stać się rozszerzony i stracić swój kształt. U niektórych osób pod paznokciami pojawia się czerwona, kredowa substancja. W końcu paznokieć może nawet oddzielić się od łożyska paznokcia, czyli skóry znajdującej się pod płytką paznokciową. Na szczęście większość osób cierpiących na łuszczycę nie doświadcza tych objawów.

Stosowanie żelu w celu zapobiegania łuszczycy paznokci ma wiele zalet i często jest doskonałym sposobem leczenia innych postaci łuszczycy. Mimo że jest to zabieg kosmetyczny, nie został on dokładnie oceniony przez dermatologów. Oprócz poprawy wyglądu kosmetycznego i społecznego, paznokcie żelowe mogą maskować wygląd innych form dystrofii paznokci, takich jak oszpecone paznokcie.

Zakażenia grzybicze paznokci

U niektórych osób paznokcie żółkną. U innych osób pojawiają się głębokie wżery w paznokciach. W niektórych przypadkach może nawet dojść do utraty paznokci. Rzadko jednak zdarza się, by osoba traciła paznokcie z powodu łuszczycy. Leczenie grzybicy paznokci może pogorszyć ten stan. W poniższym artykule dowiemy się, jak leczyć grzybicę i uniknąć komplikacji.

Pierwszym krokiem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażenia grzybiczego. Grzyb ten rozwija się w ciepłym, wilgotnym środowisku. Dlatego prysznice i baseny są doskonałym miejscem dla grzybów. Ponadto grzyby mogą wnikać w skórę przez mikroskopijne nacięcia. Osoby chore na cukrzycę i mające problemy z krążeniem są również podatne na grzybicę paznokci. Również osoby, które doznały urazów w obrębie łożyska paznokcia, są bardziej narażone na rozwój grzybicy paznokci. O ile łagodne objawy nie muszą wymagać pomocy lekarskiej, o tyle osoby z zaawansowanymi objawami powinny udać się do lekarza.

Leczenie grzybicy paznokci wymaga regularnego stosowania leków przeciwgrzybiczych. Należą do nich efinakonazol (Jubia), tawaborol (Kerydin) i cyklopiroks (Penlac). Leczenie może trwać do roku, ale może być skuteczne w leczeniu wczesnych, powierzchownych infekcji. Leczenie miejscowe dostępne na receptę działa najlepiej na grzyby widoczne na powierzchni paznokcia. Spiłowanie paznokcia może pomóc wniknąć głębiej w paznokieć, ale odsetek wyleczeń w tym przypadku wynosi około 15%.

Leczenie grzybicy paznokci jest dość proste. Infekcja zaczyna się przy skórce i rozprzestrzenia się ku górze. Paznokieć może stać się białawy, a pod nim może pojawić się powietrze. Leczenie polega na skróceniu paznokcia i nie czyszczeniu przestrzeni pod nim. Gdy paznokieć zostanie skrócony do akceptowalnej grubości, stanie się podatny na zakażenie grzybicze. Ponadto infekcja może pogorszyć stan paznokcia i zwiększyć ryzyko wystąpienia łuszczycy paznokci.

Krem z witaminą D

Chociaż łuszczyca dotyka głównie skóry, może również obejmować paznokcie. Nawet u połowy pacjentów z łuszczycą pojawiają się zmiany na paznokciach. Ryzyko rozwoju łuszczycy paznokci wzrasta, jeśli u pacjenta występuje także łuszczycowe zapalenie stawów. Ogólnie rzecz biorąc, łuszczyca paznokci powoduje minimalne problemy u większości pacjentów. Jednak u niektórych osób choroba może rozwinąć się do ciężkich postaci i może powodować problemy.

Chociaż nie ma ostatecznych dowodów na istnienie bezpośredniego związku pomiędzy niskim poziomem witaminy D a łuszczycą, może ona wzmacniać układ odpornościowy i spowalniać odrastanie skóry. Może także rozrzedzać blaszki miażdżycowe na skórze, co może pomóc w pozbyciu się choroby. Potrzeba jednak więcej badań, aby udowodnić, czy witamina D jest skuteczna w leczeniu łuszczycy. Chociaż poziom witaminy D jest niezbędny dla ogólnego stanu zdrowia, Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca, aby osoby cierpiące na łuszczycę otrzymywały od 1000 do 4000 jednostek międzynarodowych (IU) witaminy D dziennie. Dorośli, którzy nie korzystają ze światła słonecznego lub korzystają z niego w niewielkim stopniu, mogą potrzebować większych dawek.

Jedną z metod leczenia, która okazała się skuteczna w przypadku osób z łuszczycą paznokci, są analogi witaminy D. Miejscowe stosowanie analogów witaminy D zmniejsza stan zapalny w paznokciach. Badania wykazały, że kortykosteroidy w połączeniu z kremem z witaminą D mogą pomóc w kontrolowaniu choroby. Takie leczenie jest skuteczne, gdy krem nakłada się na skórki dwa razy dziennie. Przy prawidłowym stosowaniu krem może pomóc w zapobieganiu łuszczycy i grzybicy paznokci.

Jednak suplementy witaminy D nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Chociaż NPF zauważa, że istnieje związek między niskim poziomem witaminy D a łuszczycą, nie popiera ich stosowania jako metody leczenia łuszczycy. Aby uniknąć ryzyka wystąpienia skutków ubocznych, skonsultuj się ze swoim dermatologiem w sprawie suplementów witaminy D. Najlepszym sposobem na pozyskanie witaminy D jest pożywienie, ale suplementy witaminy D mogą być niebezpieczne, jeśli są przyjmowane w nadmiarze. Mogą one wpływać na ciśnienie krwi, osłabienie mięśni i problemy żołądkowo-jelitowe.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *