13 kwietnia, 2024
Przyczyny łamliwości paznokci

Przyczyny łamliwości paznokci

Paznokcie mogą stać się łamliwe z powodu powtarzającego się moczenia i suszenia, a zjawisko to nasila się przy niskiej wilgotności powietrza i suchym cieple. Używanie balsamu „Elon” firmy Dartmouth może pomóc w zapobieganiu łamliwości. Innym środkiem zapobiegawczym jest noszenie rękawic podczas pracy w suchym środowisku. W sklepach można kupić gumowe rękawice z bawełnianą wyściółką. Należy też ograniczyć częstotliwość moczenia i suszenia.

Bakteria Staphylococcus aureus

Bakteria Staphylococcus aureus (S. aureus) powoduje łamliwość paznokci. Zakażenie rozpoczyna się w fałdzie skóry obok paznokcia i może się pogłębić, aż do stanu zapalnego i ropnego. W wielu przypadkach infekcja ta jest związana z zakażeniem grzybami candida. Zakażenie charakteryzuje się żółtą lub zieloną wydzieliną.

Objawy zakażenia monodaktylicznego wynikają z niewielkiego urazu skórek lub proksymalnego fałdu paznokcia, co ułatwia inokulację bakterii. Objawy obejmują gorące, kruche i łamliwe paznokcie. Zazwyczaj zakażenie goi się samoistnie bez leczenia, ale poważniejsze przypadki wymagają zabiegu chirurgicznego i podania antybiotyków. Jeśli leczenie jest opóźnione lub nieskuteczne, wyleczenie infekcji może trwać dłużej. Ciężkie przypadki zakażenia mogą wymagać hospitalizacji i dożylnego podawania antybiotyków. Zakażenie rozprzestrzenia się zwykle przez zanieczyszczone ręce.

Zakażone paznokcie często swędzą i są lekko bolesne, a nawet mogą się całkowicie lub częściowo złamać. Leczenie polega na utrzymywaniu paznokci w czystości i stosowaniu miejscowo leków przeciwgrzybiczych. Jeśli infekcja stanie się przewlekła, może spowodować zakażenie skóry pod paznokciem. Jeśli zakażenie nie będzie leczone, może doprowadzić do powstania ropnia, który będzie wymagał amputacji paznokcia.

Używanie środków odkażających

Używanie środków odkażających do rąk jest szkodliwe dla paznokci. Używanie środków odkażających może sprawić, że paznokcie będą suche, łamliwe i popękane. Jeśli używasz środka odkażającego do rąk, powinieneś umyć je wodą z mydłem. Odkażacz nie działa dobrze w sytuacjach, w których panuje zarazek. Utrzymanie zdrowych paznokci wymaga ich właściwej pielęgnacji. Prostym sposobem na utrzymanie zdrowych paznokci jest ich regularne czyszczenie.

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu zdrowych paznokci, nie używaj regularnie odkażacza do rąk. Zawierają one wysokie stężenie wysuszającego alkoholu. Staraj się ograniczyć jego użycie w okolicach paznokci lub używaj odświeżaczy bezalkoholowych. Inną przyczyną łamliwości paznokci jest używanie lakieru do paznokci. Lakier do paznokci zawiera składniki wysuszające, które wysysają wilgoć z płytki paznokcia. Bez wilgoci będą się one łamać i staną się kruche. Należy również unikać stosowania zmywaczy do paznokci zawierających aceton, ponieważ aceton jest szkodliwy dla paznokci.

Powtarzające się moczenie i suszenie

Jeśli Twoje paznokcie są łamliwe, powinnaś dowiedzieć się, co jest przyczyną tego stanu. Wielokrotne moczenie i suszenie może spowodować, że paznokcie staną się suche i słabe. Jeśli nie wiesz, co jest przyczyną łamliwości paznokci, udaj się do dermatologa, aby postawić właściwą diagnozę. Istnieje kilka opcji leczenia, które pomogą rozwiązać problem leżący u podstaw tego schorzenia. Objawy mogą wskazywać na poważny problem zdrowotny.

Częstą przyczyną onychoschizia jest nadmierne zanurzanie paznokci w wodzie zawierającej detergenty. Nadmierne stosowanie rozpuszczalników do usuwania lakieru do paznokci może również powodować odwodnienie paznokci. Skrawki paznokci poddane naprzemiennemu zwilżaniu i suszeniu wykazywały najbardziej wyraźne oddzielanie się płytek. Zaobserwowano również pewne zmiękczenie, ale tylko w przypadku powtarzającego się nawilżania. Ponadto oddzielanie się płytek było wyraźniejsze w przypadku skórek paznokci wystawionych na działanie roztworów zasadowych.

Jednym ze sposobów zapobiegania łamliwości paznokci jest używanie rękawiczek ochronnych do mycia rąk. Środki do dezynfekcji rąk, zwłaszcza te zawierające aceton, są bardziej szkodliwe dla paznokci niż ich bezacetonowe odpowiedniki. Używanie gumowych rękawic z podszewką bawełnianą może ochronić paznokcie przed tymi chemikaliami. Spróbuj też używać lakierów do paznokci z nylonowymi włóknami, aby zwiększyć ich wytrzymałość. Oprócz stosowania kremu nawilżającego do paznokci, podczas pracy z chemikaliami należy również nosić rękawiczki.

Starzenie się

Istnieje kilka przyczyn łamliwych paznokci. Wiele osób nie wie, że ten powszechny problem ma swoje źródło w starzeniu się. Może być również wynikiem niewłaściwego odżywiania i częstego stosowania produktów do pielęgnacji paznokci. Jednak właściwa pielęgnacja i odżywianie mogą zapobiec temu problemowi i sprawić, że paznokcie będą zdrowe i mocne. Ważne jest również, aby zrozumieć, że paznokcie pęcznieją, gdy są mokre, a kurczą się, gdy są suche. Stały kontakt z wodą może powodować łamliwość paznokci, ponieważ pozbawia je naturalnych olejków.

Z wiekiem paznokcie stają się cieńsze i bardziej łamliwe. Jeśli stan ten stanie się ekstremalny, może spowodować powstanie grzbietów na całej długości paznokcia i rozdrobnienie końcówki paznokcia. Inne czynniki, które mogą powodować znaczne zmiany w strukturze paznokci, to anemia, stwardnienie tętnic lub problemy hormonalne. Oprócz starzenia się, istnieje wiele schorzeń, które mogą prowadzić do pogrubienia paznokci, takich jak łuszczyca i egzema. Inną przyczyną łamliwości paznokci u osób starszych są infekcje grzybicze.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *