19 maja, 2024
Kruchość paznokci a tarczyca

Kruchość paznokci a tarczyca

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego twoje paznokcie są takie słabe, powinnaś wiedzieć, że może to być oznaką niedoczynności tarczycy. Stan ten może spowodować, że twoje paznokcie będą się rozdwajać i staną się słabsze. Istnieje kilka przyczyn tego stanu, w tym wiek i niedobór żelaza. Dowiedz się, jak temu zaradzić. Poniżej wymieniono przyczyny, sposoby leczenia i zapobiegania. Możesz być zaskoczona! Czytaj dalej!

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z blog-kosmetyczny.pl

Objawy

Stan, w którym tarczyca nie wytwarza wystarczającej ilości hemoglobiny – białka, które przenosi tlen z płuc do reszty ciała – nazywamy anemią. Niedokrwistość może być również spowodowana niedoborem żelaza. Jednak zaburzenia pracy tarczycy mogą nie być jedyną przyczyną słabych paznokci. Niektóre zaburzenia pracy tarczycy powodują nadmierną produkcję hormonów, co wpływa na zdolność organizmu do przyswajania pewnych minerałów i witamin. Paznokcie mogą stać się słabe, a nawet oddzielać się od podłoża. Starzenie się może jednak wpływać na ich wytrzymałość.

Objawy niedoczynności tarczycy to łamliwe paznokcie, sucha skóra oraz bardziej suche włosy i skóra. Stan ten może również powodować wypadanie włosów, zaparcia i zmęczenie. Leczenie niedoczynności tarczycy polega zazwyczaj na przyjmowaniu syntetycznego hormonu tarczycy, lewotyroksyny, która może przywrócić odpowiedni poziom tego hormonu w organizmie. Na stan ten mogą również wpływać leki blokujące kanały wapniowe.

Przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn łamliwych paznokci. Jedną z najczęstszych jest choroba tarczycy, która może mieć wpływ zarówno na tarczycę, jak i na paznokcie. Występuje ona często u kobiet, zwłaszcza w średnim wieku. Objawy onychoschizia to podłużne pęknięcia i płytkie, równoległe bruzdy na powierzchni paznokcia. U niektórych osób występuje tylko jedna lub dwie bruzdy, ale u innych schorzenie to może występować na wielu palcach lub paznokciach.

Choroba zwana zespołem Raynauda może prowadzić do łamliwych paznokci. Temu schorzeniu często towarzyszy suchość skóry i przerzedzenie włosów. Innymi objawami niedoczynności tarczycy mogą być depresja, zaparcia i zmęczenie. Na szczęście istnieje wiele możliwości leczenia łamliwości paznokci, w tym doustna hormonalna terapia zastępcza. I chociaż niedoczynność tarczycy nie jest stanem, który można natychmiast wyleczyć, leczenie jest możliwe.

Leczenie

Łamliwe paznokcie i włosy często nie są spowodowane stanem chorobowym. Jednak połączenie obu tych dolegliwości może być sygnałem ostrzegawczym. Choć łamliwe paznokcie i cienkie włosy są związane z zabiegami kosmetycznymi, istnieją inne możliwe przyczyny, takie jak choroby tarczycy. Oto kilka sposobów leczenia łamliwości paznokci. Mogą one obejmować doustne suplementy witamin, mikroelementów i aminokwasów, takich jak cysteina.

Zaburzenia czynności tarczycy są częstą przyczyną łamliwych paznokci. Tarczyca wydziela hormony, które regulują odnowę komórek skóry. Kiedy tarczyca produkuje zbyt mało hormonów, skóra staje się sucha i łuszczy się. Zaburzenia te mogą powodować łamliwe paznokcie, które rozdwajają się lub odklejają od łożyska. Wiek również może spowodować, że paznokcie stracą swoją wytrzymałość. Leczenie łamliwości paznokci i gruczołu tarczowego może zająć się przyczynami leżącymi u podstaw tych zaburzeń.

Profilaktyka

Zdrowie paznokci jest często związane z funkcjonowaniem tarczycy. Niedoczynność tarczycy, czyli niski poziom hormonów tarczycy, może powodować łamliwość paznokci. Oprócz wpływu na stan paznokci, inne objawy niedoczynności tarczycy to zmęczenie, przyrost masy ciała, suchość skóry, przerzedzenie włosów, depresja, zaparcia i problemy z pamięcią. Jeśli podejrzewasz u siebie niedoczynność tarczycy, zgłoś się do lekarza w celu wykonania badań w tym kierunku.

Pierwszym krokiem w rozpoznaniu problemu z tarczycą jest ustalenie, czy nie masz zbyt mało aktywnego hormonu tarczycy. Hormon ten może zmniejszać zdolność organizmu do wchłaniania niezbędnych minerałów, takich jak żelazo. Ponadto niedoczynność tarczycy może powodować rozdwajanie się paznokci od podłoża. Mimo że jest to rzadki objaw, nie należy go ignorować. Prawidłowa dieta powinna zapewniać zrównoważoną ilość cynku, magnezu, wapnia i białka. Należy też pić dużo wody. Pomocne mogą być świeże soki owocowe i woda kokosowa.

Leczenie PN może obejmować doustne suplementy witamin i mikroelementów. Przyczyną PN mogą być również schorzenia endokrynologiczne. Choroby te często prowadzą do powolnego wzrostu paznokci, łamliwości paznokci i zaniku płytki paznokciowej. W przypadku idiopatycznego NF często przepisuje się doustne suplementy witamin, aminokwasów i cysteiny. Na zmienione chorobowo miejsca można stosować miejscowo lakiery, aby zrestrukturyzować płytkę paznokciową i zmniejszyć negatywny wpływ na psychikę.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *