13 kwietnia, 2024
Jaka dieta pomoże w regeneracji paznokci?

Jaka dieta pomoże w regeneracji paznokci?

Istnieje wiele składników odżywczych, które przyczyniają się do regeneracji paznokci. Należą do nich żelazo, białko, foliany i biotyna. Dobra dieta do regeneracji paznokci zawiera wiele z tych składników odżywczych. Jeśli chcesz zwiększyć spożycie tych składników odżywczych, powinieneś jeść więcej owoców morza i kilka porcji sushi tygodniowo. Wśród innych składników odżywczych soja jest bogata w cysteinę, która jest ważna dla produkcji białka keratyny, głównego składnika Twoich paznokci.

Białko

Aby wzmocnić paznokcie, należy spożywać więcej białka. Paznokcie składają się z białka keratyny, które jest tym samym materiałem, który znajduje się we włosach i skórze. Jeśli paznokcie stają się cienkie i miękkie, być może trzeba zająć się problemami z kośćmi. Zwiększając ilość białka w diecie, zapobiegniesz słabym paznokciom i wspomożesz ich regenerację. Oprócz białek pochodzenia zwierzęcego należy spożywać warzywa, takie jak marchew i słodkie ziemniaki.

Z reguły akceptowalny zakres spożycia makroskładników odżywczych dla białka wynosi od dziesięciu do trzydziestu pięciu procent dziennego spożycia kalorii – informacja ta jest efektem badania ekspertów serwisu nieporadnikdomowy.pl. Białko można znaleźć w pokarmach roślinnych i zwierzęcych, w tym w produktach mlecznych. Twój organizm potrzebuje wystarczającej ilości białka do produkcji keratyny, która sprawia, że paznokcie są mocne i sprężyste. Co więcej, kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w pokarmach roślinnych pomagają smarować i nawilżać paznokcie.

Żelazo

Może Ci się wydawać, że włączenie do diety edamame niewiele pomoże w regeneracji paznokci. Jednak ta mała roślina strączkowa jest pełna cysteiny, minerału niezbędnego do produkcji białka keratyny, głównego budulca paznokci. Co więcej, edamame zawiera również folian, który jest niezbędny do zdrowej produkcji nowych komórek paznokcia. Spróbuj przyrządzić salsę z edamame, dodając do niej chili w proszku lub inne przyprawy.

Włączenie do swojej diety pokarmów bogatych w żelazo pomoże w regeneracji paznokci. Zwiększenie ilości żelaza w diecie jest niezbędne dla wielu funkcji organizmu, w tym dla wzrostu paznokci. Suplementy żelaza mogą pomóc w regeneracji paznokci poprzez poprawę ogólnego funkcjonowania organizmu. Jeśli twoja dieta nie zawiera wystarczającej ilości żelaza, twoje paznokcie mogą być łamliwe lub odwodnione. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.

Biotyna

Niedostateczna ilość biotyny może sprawić, że paznokcie staną się kruche i słabe. Na szczęście biotyna znajduje się w wystarczających ilościach w wielu popularnych produktach spożywczych. Biotyna pomaga również w metabolizmie aminokwasów budujących białka. Dieta zawierająca duże ilości biotyny może wzmocnić Twoje paznokcie, dzięki czemu bez większego wysiłku będziesz mogła założyć parę kolczyków i mieć piękne paznokcie.

Jedz kolorowe owoce i warzywa. Awokado, pomidory, marchew i edamame są pełne witaminy C, która jest niezbędna do produkcji keratyny – głównego budulca Twoich paznokci. Aby uzyskać jeszcze lepszy smak, zrób z edamame salsę. Dopraw ją chili w proszku i podawaj do sushi. Sałata stanowi doskonałą przystawkę przed sushi, a ponadto jest bogata w foliany – minerał ważny dla komórek paznokci.

Kwas foliowy

Dieta z kwasem foliowym pomoże w regeneracji paznokci. Chociaż witamina ta nie jest bezpośrednio odpowiedzialna za wzmacnianie paznokci, odgrywa ona istotną rolę w transporcie żelaza przez krwiobieg. Niedobór witaminy A może prowadzić do anemii, co jest kolejnym powodem, dla którego warto zwiększyć ilość tej witaminy w diecie. Folian jest również naturalnie występującą witaminą, która pomaga w dotlenianiu krwi. Kobietom w ciąży zaleca się przyjmowanie suplementów kwasu foliowego, aby poprawić stan zdrowia dziecka.

Chociaż witamina ta jest niezbędna dla zdrowia kobiety, dieta z kwasem foliowym może również korzystnie wpłynąć na stan jej paznokci. Kwas foliowy jest niezbędny dla organizmu kobiety i jest konieczny dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. Kwas foliowy bierze udział w tworzeniu nowych komórek, dlatego kobiety planujące ciążę powinny jak najszybciej rozpocząć dietę z kwasem foliowym, aby mieć pewność, że mają go pod dostatkiem.

Warzywa

Jedzenie warzyw sprzyja zdrowiu paznokci. Brokuły są doskonałym źródłem aminokwasów, żelaza i cynku, które mogą przyspieszać wzrost paznokci. Ponadto brokuły zawierają aminokwas o nazwie cysteina, który wspomaga wzrost paznokci. Co więcej, aminokwasy mogą poprawić wygląd paznokci, a żelazo zwiększy poziom hemoglobiny we krwi. Dzięki temu paznokcie będą wyglądały zdrowiej i będą szybciej rosły.

Szpinak zawiera witaminę A, która jest niezbędna do wzrostu paznokci, a także jest silnym przeciwutleniaczem. Oprócz właściwości przeciwutleniających szpinak pomaga wzmocnić paznokcie. Zawiera także wystarczającą ilość białka dla organizmu. Słodkie ziemniaki można gotować, piec lub gotować na parze. Nasiona są również bogate w biotynę i zawierają wiele witamin, minerałów i lipidów. Są więc dobrym źródłem tego składnika odżywczego.

Jajka

Odżywcze właściwości jajek są od dawna znane ze względu na ich korzystny wpływ na włosy i paznokcie. Jedno z badań opublikowanych w Columbia University Presbyterian Hospital wykazało, że spożywanie jajek może wzmocnić paznokcie i promować zdrową skórę. Jaja zawierają aminokwasy i biotynę, składniki odżywcze niezbędne dla skóry i włosów. Chociaż biotyna występuje w wielu produktach spożywczych, jedno bardzo duże jajko zawiera siedem gramów białka. Inne pokarmy bogate w biotynę to wątroba wołowa, łosoś i słodkie ziemniaki.

Białko jest niezbędne dla mocnych paznokci, dlatego też żółtka jaj są bogate w białko. Spożywanie żółtek jaj co najmniej dwa razy dziennie może wzmocnić Twoje paznokcie. Oprócz białka jaja zawierają aminokwasy, takie jak cysteina, biotyna i cholina, które pomagają budować mocne i zdrowe paznokcie. Oprócz jajek możesz włączyć do swojej diety fasolę, ponieważ zawiera ona biotynę. Badania sugerują, że spożywanie odpowiedniej ilości biotyny wzmacnia paznokcie nawet o 25 procent. Owies jest również bogaty w składniki odżywcze, które wspomagają wzrost i utrzymanie kości.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *