19 maja, 2024
Jak przywrócić białe plamki na paznokciach

Jak przywrócić białe plamki na paznokciach

Pierwszym krokiem w leczeniu białych plamek na paznokciach jest zasięgnięcie opinii lekarza. Może to być spowodowane chorobą podstawową lub urazem. Lekarz może przepisać odpowiednie leczenie i powiedzieć, czy można coś zrobić, aby zapobiec skutkom ubocznym. W międzyczasie pamiętaj, że paznokcie u rąk i nóg rosną powoli, a ich pełny wzrost może potrwać od sześciu do osiemnastu miesięcy.

Leukonychia przyczyną białych plamek na paznokciach

Istnieje kilka klasyfikacji białych plamek na paznokciach: leukonychia całkowita, częściowa i częściowa. Paznokcie połowiczne mają białe plamki na spodzie i czerwone lub brązowe plamki na wierzchu. Często są one związane z poważnymi stanami zdrowia, w tym z chorobami ogólnoustrojowymi i urazami. Istnieją jednak pewne wspólne przyczyny powstawania tych przebarwień. Oto kilka przykładów – cytat ten jest kreacją autorów portalu Zabiegi piękności. Poniżej podano kilka wskazówek ułatwiających znalezienie najlepszej diagnozy.

Stan ten może być skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków i może ustąpić po kilku miesiącach. Istnieją jednak inne przyczyny leukonychii, w tym drobne urazy lub niektóre leki. Chociaż stan ten jest stosunkowo rzadkim skutkiem ubocznym chemioterapii ogólnoustrojowej, stanowi poważny problem zdrowotny, który powinien zostać zdiagnozowany przez lekarza. Nieleczona leukonychia może utrzymywać się przez miesiące, a nawet lata i nawracać.

Lakier do paznokci może ukryć plamki

Jeśli zastanawiasz się, czy lakier do paznokci może ukryć białe plamki na paznokciach, nie szukaj dalej. Ten produkt kosmetyczny został opracowany w celu ukrycia przebarwień i może być stosowany na każdym paznokciu, w tym na paznokciach u rąk. Białe plamki mogą być nieestetyczne, ale są całkowicie normalne i wkrótce znikną. Używaj lakieru do paznokci, który pasuje do Twojego naturalnego odcienia skóry. Możesz nawet wybrać zabawny kolor, aby ukryć swój problem.

Co powoduje białe plamki na paznokciach? Najczęstszą przyczyną są urazy macierzy paznokcia. Białe plamki mogą pojawić się podczas wykonywania manicure lub pedicure. Może je również wywołać reakcja alergiczna na lakier akrylowy lub żelowy. Niektórzy próbują usuwać je za pomocą polerowania, ale nie jest to zalecane i może prowadzić do dalszych problemów. Jeśli obawiasz się, że białe plamki są oznaką niedoboru witamin, możesz spróbować pozbyć się ich za pomocą preparatu dostępnego bez recepty.

Choroba tarczycy

Jeśli masz białe plamki na paznokciach spowodowane chorobą tarczycy, nie jesteś sama. Na choroby tarczycy cierpi 20 milionów Amerykanów, a kobiety są bardziej narażone na ich wystąpienie niż mężczyźni. Problemy z tarczycą są powodowane przez wiele czynników, w tym nadmierne lub niewystarczające spożycie jodu, choroby autoimmunologiczne oraz niedoczynność tarczycy. Mimo że objawy zwykle pojawiają się na skórze, paznokciach i włosach, istnieją inne wskaźniki, na które należy zwrócić uwagę.

Czarne linie pod paznokciem mogą być spowodowane kilkoma przyczynami, w tym urazem lub kontuzją. Na przykład, jeśli ostatnio trzaskałeś drzwiami, może dojść do zapalenia paznokci lub nawet ich oderwania. W każdym z tych przypadków należy udać się do lekarza, aby wykluczyć inne przyczyny, takie jak choroba tarczycy lub czerniak. W niektórych przypadkach plamki mogą być spowodowane przez grzyby, dlatego ważne jest, by paznokcie zostały zbadane przez lekarza specjalistę.

Łuszczyca

Chociaż łuszczyca jest chorobą przewlekłą, możliwe jest jej leczenie. Balsamy, kremy i inne domowe sposoby mogą pomóc w kontrolowaniu objawów i zapobieganiu zaostrzeniom. Leki biologiczne mogą pomóc pacjentom z cięższymi przypadkami łuszczycy, ponieważ zmieniają one działanie układu odpornościowego i zmniejszają stan zapalny. Pomocna może być także zmiana stylu życia i stosowanie domowych sposobów leczenia. Kluczowe znaczenie ma właściwa pielęgnacja skóry i paznokci.

Kiedy masz łuszczycę, komórki Twojej skóry są wymieniane szybciej niż normalnie. Komórki te powstają w najgłębszej warstwie skóry i postępują w górę, aż obumrą w warstwie najbardziej zewnętrznej. Normalnie proces ten trwa około trzech do czterech tygodni. U osób z łuszczycą komórki skóry nie dojrzewają w pełni, co prowadzi do powstawania grubych, łuszczących się płatów.

Na szczęście łuszczyca paznokci jest uleczalna. Choroba może ustępować po kilku miesiącach i może pojawić się ponownie po kilku latach. Dobra wiadomość jest jednak taka, że na rynku dostępnych jest wiele nowych leków, które mogą pomóc w walce z tym problemem. Istnieje wiele metod leczenia łuszczycy paznokci, a wiele z nich jest skutecznych. Aby uzyskać bardziej trwałe rozwiązanie, można zastosować terapię UVA, czyli połączenie leku na receptę – psoralenu – z naświetlaniem promieniami ultrafioletowymi.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *