17 czerwca, 2024
Jak zregenerować podłużne pęknięcia paznokci

Jak zregenerować podłużne pęknięcia paznokci

Jak zregenerować podłużne pęknięcia paznokci to pytanie często zadawane przez osoby cierpiące na tę chorobę. Charakteryzuje się ono pionowymi grzbietami, które biegną przez długość paznokcia i zazwyczaj mają żółty kolor. Problem ten wpływa na strukturę paznokcia i sprawia, że staje się on bardziej łamliwy, rozdwaja się i jest podatny na pęknięcia i rozdwajanie. Oto kilka metod, które warto wypróbować. Mogą one pomóc w przezwyciężeniu tego problemu. Czytaj dalej, aby poznać najskuteczniejsze środki zaradcze.

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z beautypub.pl

Woreczki do herbaty

Korzystając z suchych woreczków do herbaty, blogerki urodowe odkryły metodę regeneracji złamanych części paznokci. Torebki mogą być używane jako klej, wystarczy więc nałożyć je na pęknięty paznokieć i docisnąć pilnikiem lub pęsetą. Po wyschnięciu należy nałożyć na to miejsce bezbarwny lub kolorowy lakier do paznokci. Naprawa za pomocą torebki działa w ciągu kilku dni, więc pamiętaj, aby postępować dokładnie według instrukcji.

Użycie bezbarwnego lakieru bazowego uszczelni torebkę. Następnie nałóż torebkę na paznokieć i delikatnie wygładź ją patyczkiem do skórek lub palcem. Pozostaw torebkę na paznokciu przez co najmniej pięć minut, a następnie ją usuń. Na torebkę możesz nałożyć kolejną warstwę bezbarwnego lakieru do paznokci i pozostawić ją do całkowitego wyschnięcia. Gdy paznokieć jest jeszcze mokry, możesz pokryć cały paznokieć cienką warstwą bezbarwnego lakieru do paznokci, aby zapobiec podważaniu lakieru przez woreczek.

Onychorrhexis

Boczne grzbiety paznokci są częstym objawem onychorrhexis, czyli stanu, w którym grzbiety paznokci stają się głębsze niż powierzchnia paznokcia. Ten stan powoduje, że powierzchnia paznokcia jest nierówna i krucha, przez co paznokcie są bardziej podatne na pęknięcia i rozdwajanie. Podłużne grzbiety mogą być także wynikiem innych problemów, takich jak choroba naczyń obwodowych, torbiele śluzakowate lub ataki autoimmunologiczne.

Oprócz walorów estetycznych długich, gładkich paznokci, występowanie grzbietów podłużnych jest często spowodowane chorobą podstawową, taką jak mutacja genetyczna. Dlatego tak ważne jest, aby natychmiast po zauważeniu podłużnych prążków na paznokciach skonsultować się z lekarzem. Paznokcie są zmodyfikowaną tkanką naskórka i stanowią ludzki odpowiednik zwierzęcych pazurów. Zapewniają człowiekowi ochronę i dekoracyjny wygląd. Keratyna jest substancją, z której zbudowane są paznokcie i składają się one z dwóch części: korzenia i czubka.

Uraz

Istnieje kilka możliwości leczenia spowodowanego urazem podłużnego pękania paznokci. Jednym z najczęstszych sposobów leczenia jest zastąpienie uszkodzonego paznokcia bandażem. Ponieważ paznokieć jest oddzielony od łożyska, nie odrośnie, dlatego należy założyć nowy. Jeśli pod paznokciem pojawi się krew, może to oznaczać złamanie kości lub rozerwanie tkanki. Zalecana jest wizyta u lekarza. Należy upewnić się, że szczepienia są aktualne, w tym przeciwko tężcowi.

Najczęstszym urazem dotykającym opuszki palca jest uderzenie drzwiami lub wypadek samochodowy. Uderzona opuszka palca jest najczęściej zmiażdżona, a łożysko paznokcia przemieszczone w płaszczyźnie dłoniowej. Złamania paliczków dystalnych stanowią 50% urazów łożyska paznokcia. Gdy uraz dotyczy opuszki palca, najprawdopodobniej dojdzie do złamania urazowego. Dystalny fragment może być częściowo lub całkowicie oderwany od płytki paznokciowej.

Leczenie

Jeśli cierpisz z powodu podłużnych pęknięć paznokci, możesz spróbować różnych metod leczenia. Niektóre z nich mogą całkowicie usunąć grzbiety i sprawić, że płytka paznokciowa będzie znów gładka. Niektóre zabiegi mogą nawet naprawić źródło problemu i zregenerować płytkę paznokcia. Metody te nie są jednak skuteczne w przypadku istniejących już podłużnych grzbietów. Ponieważ tempo wzrostu paznokci jest bardzo wolne, regeneracja płytki paznokciowej może potrwać kilka lat.

Najprostszym środkiem zaradczym w przypadku podłużnych grzbietów paznokci jest picie dużej ilości wody i spożywanie większej ilości pokarmów zawierających kwasy omega-3. Innym środkiem zaradczym jest upewnienie się, że dostarczasz sobie odpowiednich witamin i minerałów oraz pijesz dużo wody. Można też stosować specjalne produkty do paznokci, które je nawilżają. Innym sposobem na wyleczenie podłużnego grzbietu paznokci jest stosowanie specjalnych olejków do paznokci. Na koniec pamiętaj, by pić dużo wody.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *