19 maja, 2024

Jak dbać o piękny uśmiech?

Stomatologia estetyczna – najpopularniejsze zabiegi

Jak profesjonalnie zadbać o wygląd swojego uśmiechu? Zacznij od odwiedzenia gabinetu dentystycznego! Poproś lekarza, aby dokładnie sprawdził stan Twojego uzębienia i podpowiedział Ci, z jakich zabiegów możesz skorzystać. Stomatologia estetyczna oferuje ich naprawdę wiele! 

Skaling i piaskowanie

Skaling polega na mechanicznym usunięciu nagromadzonego na zębach osadu i kamienia nazębnego. Piaskowanie z kolei to wyrzucanie pod wysokim ciśnieniem specjalnego piasku dentystycznego. Dzięki temu zabiegowi kamień udaje się usunąć również z trudno dostępnych miejsc. Zęby zostają też oczyszczone z większości powierzchniowych przebarwień. Zarówno skaling, jak i piaskowanie to pierwsze po usunięciu ubytków zabiegi, na które warto się zdecydować! Ich koszt nie jest wysoki i zaczyna się od ok. 150 zł.

Wybielanie zębów

Zabieg ten pozwala rozjaśnić przebarwienia i uzyskać piękniejszy uśmiech. Wybielić można wszystkie zęby albo tylko wybrane, pojedyncze. Koszt wybielania będzie zależał m.in. od zastosowanej metody (wybielanie laserowe, lampą, nakładkowe). Pamiętaj przy tym, że nie zawsze zabieg ten pozwoli Ci uzyskać w pełni śnieżnobiały uśmiech! Ostateczny kolor, jaki mogą zyskać Twoje zęby, stomatolog wybierze, zwracając uwagę na naturalny kolor Twoich zębów oraz… Twoją karnację!

Założenie licówek

Licówki to cienkie płytki wykonane z kompozytu, porcelany albo ceramiki i nakładane na zęby. Zależnie od wybranej metody ich koszty wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za ząb! Za pomocą licówek można jednak poprawić kształt zębów oraz uzyskać wymarzony poziom ich wybielenia. Założenie licówek nie zawsze jednak jest możliwe. Wśród przeciwwskazań wymienia się np. bruksizm czy nawykowe obgryzanie paznokci.

Kiedy udać się po pomoc do ortodonty?

Jeśli nie podoba Ci się Twój uśmiech, bo nie odpowiada Ci kształt zębów, możesz poprosić o pomoc ortodontę. Do tego specjalisty udaj się także, kiedy cierpisz z powodu wady zgryzu! Jest to ważne nie tylko z powodów estetycznych. Nieleczone wady zgryzu wpływają na rozwój próchnicy, potęgują niektóre wady wymowy, a w ekstremalnych przypadkach mogą wręcz utrudniać jedzenie i przeżuwanie. A to z kolei może przełożyć się na problemy gastrologiczne!

Pamiętaj, że obecnie lekarza ortodontę znajdziesz wszędzie, niezależnie od Twojego miejsca zamieszkania. Gabinety w małych miastach w zasadzie w niczym nie ustępują już tym w większych ośrodkach. Wciąż jednak może zdarzyć się, że w większych miastach szybciej wprowadzone zostaną nowe rozwiązania. Warto więc zorientować się co oferuje ortodoncja w Krakowie lub Wrocławiu i porównać z lokalną ofertą.

Jak dbać o poprawiony uśmiech, by na długo zachować efekty?

Kiedy już Twój wymarzony uśmiech stanie się faktem, postaraj się jak najlepiej dbać o zęby. Dzięki temu efekty utrzymają się o wiele dłużej! Przede wszystkim przynajmniej dwa razy w roku zgłaszaj się do stomatologa na kontrolne sprawdzenie stanu zębów. Na bieżąco lecz też ewentualne ubytki.

Po wybieleniu zębów, przynajmniej przez pewien czas, unikaj spożywania produktów silnie barwiących. Należą do nich: mocna herbata, kawa, czerwone wino oraz niektóre owoce i warzywa, np. jagody czy buraki.

Jeśli po leczeniu ortodontycznym lekarz zaleci Ci stosowanie specjalnych nakładek na zęby, nie zaniedbuj tego! W przeciwnym razie efekty leczenia mogą utrzymać się jedynie przez krótki czas.

Współczesna stomatologia estetyczna oraz ortodoncja oferują szereg zabiegów i środków, które pozwalają uzyskać wymarzony piękny uśmiech. Skorzystanie z nich to bardzo dobry sposób na inwestycję w siebie, poprawę swojego samopoczucia i wyglądu oraz zyskanie większej pewności siebie. Warto więc poznać wszystkie możliwości i wybrać najodpowiedniejsze w Twojej sytuacji. A potem zatroszczyć się o uzyskane efekty!Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *